OlutSuomi – Viikon Olut 19-22: ’Pikapano’ Viron ’villistä idästä’
* Kähkukas Neipa Eksperimentaal XIII, Purtse Pruulikoda OÜ, Purtsen linna, Lüganusen kunta, Itä-Virumaa, Viro
Pisteet 86 / 100.
* Lue: Kaikki Viikon Olut -arviot alusta alkaen.

Itä on aina ollut kiinnostava suunta. Idästä nousee aurinko. Uusi päivä alkaa. Uusi vuosi on idässä jo ’vanha juttu’ kun meillä valetaan tinaa ja ihastellaan värikkäitä ilotulitusraketteja. Kiinassa itää peräti pidetään ’punaisena’. Ja onpa Suomessakin ollut vallitsevana aatteena itärajan siirtäminen Uralille, Aasian laidalle. Idässä valmistetaan myös olutta – kuten toki myös lännessä, pohjoisessa ja etelässäkin, koillisesta ei olla täysin varmoja. Itä on – kaiken ihanuuden keskellä – myös villi, kesyttämätön, hurja, pelottavakin. (Poikkeus on tietenkin Villi Länsi…) Peloton virolaispanimo Itä-Virumaalla tekee kokeilevia oluita meitä kuluttajia koekappaleinaan käyttäen. Ja tuntuu kelpaavan olutväelle hybridiolutkin. Eksperimentaaleja on jo parikymmentä ja tämä XIII on ollut tuotannossa jo kolmatta vuotta.

Oluen väri on vaalea, keltainen, läpikuultava, samea. Vaahto on vitivalkoinen, keskirunsas, vahva, ehjää pintaa muodostuu lasin laidoille, kestävä. Tuoksu on hedelmämäinen, sitrusmainen.
Maku on kevyt, puolikuiva, hedelmämäinen, keltaluumumainen, ananas-, mango- ja hunajamelonimainen, tasapainoinen, juotavuudeltaan helppo. IPA-tyyliin kuuluvaa katkeromaisuutta ei löydy lainkaan. Tyypillinen moderni hybridi-IPA, joita nykyisin valmistetaan kaikkialla, hyvin samankaltaisina versioina.
Valmistuksessa käytetään extra pale ale -mallasta, kaurahiutaleita ja vehnämallasta. Humalalajike on columbus, kuivahumaloinnissa sekoitteessa on citra, simcoe ja mosaic. Hiiva on Lallemand New England.

Ruokajuomana wienerleikkeen ja aasialaisten liha- ja kasvisruokien kanssa.
Oluen nimi ‘kähkukas’ tarkoittaa ‘pikaista’, ja tässä tapauksessa sanan erikoismerkitystä ‘pikapano’ (ei kuitenkaan panimotekniikkaan liittyvässä mielessä). Sana tarkoittaa myös nopeasti nautittavaa ‘pikaryyppyä’, mikä korostaa oluen helppoa juotavuutta.
Vuonna 1533 valmistuneessa Purtsen linnassa, entisessä sepän pajassa toimiva panimo korostaa edustavansa kesyttämätöntä, hurjaa, villiä itäistä meininkiä eli se tulee ‘metsikust idast’. Innar Marmor perusti panimon kahden ystävänsä kanssa vuonna 2015. Pienpanimon vuosituotanto on runsaat 100000 litraa olutta ja siideriä.
– J.T. Laakso
4,7 %-til., vaalea pintahiivaolut, ale, kuivahumaloitu New England India Pale Ale eli Neipa, ‘East is beast’ -tuotesarja, suom. ‘itä on peto’, ‘Eksperimentaal’ eli ‘kokeiluolut’; kantavierre °Plato, katkeroainepitoisuus 25 IBU, väri EBC; ravintosisältö / 100 ml. energia / – kcal/kJ, rasva g, josta tyydyttynyt rasva g, hiilihydraatit g, josta sokeri g, proteiini g, suola g. Suositus tarjoilulämpötilaksi 6-8 °C. Olutmestari Innar Marmor. Panimo perustettu 2015. Uutuus kevättalvi 2019.
Hana 0,4 l. Anniskeluhinta 9,90 €; 0,3 l. – 6,50 €. Tölkki (ja aluksi? myös klp) 0,33 l. Vähittäismyyntihinta 2,19 € (panimon myymälässä Virossa), Suomessa 4,80 €. Maahantuoja BrewSeeker / Momentin Group Oy, Hki. (hana; P.E.-pvm –2022?)
* Lue lisää: OLUTVERKON arvioita.
Vastaa