Tapion Kuppi Oy kuohuttaa kohta Mallaskoskella
Seinäjoella sijaitsevan Mallaskoski Oy:n Kuohu-oluita ja muita tuotteita valmistaa vastaisuudessa Tapion Kuppi Oy. Mallaskosken liiketoiminta siirtyi kevättelvella Captol Invest Oy:lle, joka on perustanut panimoyhtiökseen Tapion Kupin.
Tapion Kuppi Oy tuottaa Kuohu-oluita, Häjy-lonkeroita ja Pure!-energiajuomaa. Twist-siiderit jäävät edelleen Mallaskoski Oy:lle. Kauppojen osana liikemerkistä on kuitenkin luovuttava, joten Twistit valmistaa uusi yhtiö Lyyrat Oy, Mallaskosken toimitusjohtaja Markus Lyyran mukaan.
Oy Mallaskoski Ab:n uusi omistaja Captol Invest Oy on Teemu Lehdon johtama perheyritys, johon kuuluvat oluiden ja viinien maahantuontia harjoittava Servaali Oy, olutravintoloiden laitteistotoimituksista ja huollosta vastaava Resta Servaali sekä ravintolaryhmä Delifox Oy, jonka osana ovat esimerkiksi ns. Kalaravintolat.

- Mallaskoski tunnetaan Kuohusta.